O muzeju osjeta

Što su osjeti?

Osjeti ti pomažu da percipiraš svijet oko sebe.

Vid. Sluh. Njuh. Okus. Opip. Osjet ravnoteže. Ovo su naši najvažniji osjeti. Bez njih bi ti svijet koji te okružuje bio potpuno nepoznat.

Znaš li kako percipiramo stvari? Znaš li kako vidimo, slušamo, njušimo, kušamo ili opipavamo?

Mnogo različitih dijelova tvoga tijela moraju raditi zajedno kako bi se dogodila percepcija.

Pogledajmo, na primjer, osjet vida.

Valovi svjetlosti dolaze u tvoje oko. Ondje maleni receptori svijetlost pretvaraju u električne impulse. Ti impulsi živcima jure u tvoj mozak. Tek kada oni dođu u mozak, ti vidiš.

Bez svojih osjetila, ne možeš osjetiti ljepotu svijeta oko tebe. Vidjeti prijateljev osmijeh. Slušati najdražu pjesmu. Okusiti slastan kolač tvoje bake. Onjušiti miris mora. Osjetiti dodir voljene osobe.

Želimo ti dobrodošlicu u Muzej osjeta u Splitu!

Koliko osjeta postoji?

Postoji šest glavnih osjeta koji ti omogućuju da percipiraš svijet oko sebe.

Ako stojiš ispod stabla jabuke, tvoj ti osjet VIDA kaže koliko jabuka ima na stablu i koja izgleda najzrelije. Osjet SLUHA daje ti do znanja da u krošnji zuje pčele. Budi na oprezu i čuvaj se pčela ako želiš OKUSITI slasnu jabuku. Tvoj osjet RAVNOTEŽE omogućuje ti da ubereš baš onu jabuku koju želiš, izbjegavajući dosadne pčele.

Kad je ubereš, jabuku možeš ONJUŠITI i OPIPATI njenu glatku površinu. Zdrava je i zrela, spremna da je smažeš!

Vid. Sluh. Okus. Njuh. Opip. Osjet ravnoteže.

Postoje i drugi osjeti. Postoji barem devet različitih ljudskih osjeta, a neki znanstvenici smatraju da ih ima i više od dvadeset.

Koji su to čudnovati osjeti?

Možeš osjetiti svrbež, bol, toplinu, glad i žeđ. U tvojem tijelu postoje stanice koje mogu osjetiti otrov i uzrokovati povraćanje kada pojedeš nešto pokvareno. Možeš osjetiti prolazak vremena.

Neki ljudi čak mogu okusiti zvuk ili boju. Ova zadivljujuća sposobnost zove se sinestezija.

Gdje smo?