O muzeju osjeta

Što su osjeti?

Osjeti ti omogućavaju da percipiraš svijet oko sebe.

Vid. Sluh. Njuh. Okus. Opip. Osjet ravnoteže. Ovo su najvažniji osjeti.

Mnogi dijelovi tvoga tijela moraju surađivati da doživiš neki osjet. Pogledajmo, na primjer, kako funkcionira vid. Valovi svjetlosti dolaze do tvoga oka. U oku maleni receptori pretvaraju svjetlost u električne impulse koji jure živcima do tvog mozga. Tek kada impulsi dođu do dijela mozga posvećenog vidu ti vidiš vanjski svijet.

Osjetilo je organ koji osjeća, npr. oko. Osjet je vid, dakle ono što vidiš kada podražaj iz prirode dođe od oka do mozga.

Bez osjetila i osjeta ne možeš preživjeti. Bez njih ne možeš spoznati ljepotu svijeta oko sebe. Prijateljski osmijeh. Najdražu pjesmu. Okus torte koju je baka ispekla samo za tebe. Miris mora. Dodir voljene osobe.

A kada osjetila rade zajedno, ljepota se množi! Zamisli da jedeš slastan obrok. Osnovni okus možeš razaznati jezikom, ali pravo gurmansko iskustvo imat ćeš kad se osjetu okusa pridruže i osjeti mirisa, vida i opipa.

Napravili smo Muzej osjeta kako bi senzacionalna iskustva svijeta oko nas doveli na višu razinu. Iskoristili smo lokalnu inspiraciju, znanstvena otkrića i mladenačku maštovitost da posjetiteljima približimo čudesan svijet ljudskih osjetila.

Koliko osjeta postoji?

Postoji šest glavnih osjeta - vid, sluh, okus, njuh, opip i osjet ravnoteže. Ali mi ljudi imamo mnogo više osjeta. Postoji ih barem devet, a većina znanstvenika smatra da ih ima više od dvadeset.

Da bismo osjetili svaki od osjeta, moraju postojati posebne stanice koje primaju informacije, pretvaraju ih u električne impulse i šalju u specijalizirane dijelove mozga. Okusni pupoljci na našem jeziku reagiraju na kemijski podražaj, dok stanice u našem uhu reagiraju na zvučne valove. Stanice su prilagođene podražajima, isto kao i dijelovi mozga koji nam omogućuju da okusimo ili čujemo.

U nastavku nauči više o najpoznatijim osjetima.

Vid

Najrazvijenije ljudsko osjetilo i osjet koji našem mozgu donosi najviše informacija. Toliko je važno za preživljavanje, da ponekad može blokirati naše razumne reakcije. Na primjer, kada vidimo da automobil juri prema nama, intuitivno ćemo reagirati da bismo se zaštitili, bez da zastanemo i razmislimo što bismo trebali učiniti. U slučaju kada izgubimo osjet vida, ostala osjetila se izoštre.

Sluh

Osjet koji nam omogućava sa percipiramo i razlikujemo zvukove. Ljudsko uho može percipirati zvukove čije su frekvencije u rasponu od 20 Hz do 20,000 Hz. Uši mogu detektirati nevjerojatno malene razlike u visini zvuka - već od 0.03%. Ljudi koji maju apsolutni sluh mogu precizno identificirati svaku notu na glazbenoj ljestvici. Šišmiši i dupini mogu čuti frekvencije iznad 100,000 Hz.

Njuh

Njih nam omogućava da percipiramo i razlikujemo mirise. Za razliku od mnogih životinja, osjet njuha kod ljudi je slabije razvijen, vjerojatno zbog toga što kao vrsta ne ovisimo o njuhu da bismo pronašli hranu ili na vrijeme primijetili prisutnost opasnih predatora.

Opip

Opip nam omogućuje da percipiramo kada neki predmet dođe u kontakt s našom kožom. Osim pritiska na kožu, opip nam omogućava da percipiramo veličinu i oblik predmeta, hrapavost njegove površine ili njegovu temperaturu.

Okus

Okus detektira jezik, mišićni organ u našim ustima. Čovjek može percipirati čitav niz aroma, kada se osjetilo okusa poveže s osjetilom njuha. Osnovni okusi koje jezik percipira su slatko, slano, kiselo i gorko. Postoji i peti okus zvan umami.

Osjet ravnoteže

Osjet ravnoteže jedan je od fizioloških osjeta. Ljudima i životinjama on omogućava da spretno hodaju. Neke životinje imaju izrazito razvijen osjet ravnoteže. Mačke, primjerice, mogu bez problema hodati po vrlo tankoj ogradi, koristeći unutarnje uho i rep kako bi održale ravnotežu. Kada dođe do problema s osjetilom ravnoteže osjećamo vrtoglavicu, dezorijentaciju i mučninu.

Uz šest najpoznatijih osjeta, mnogi znanstvenici navode i različite ostale manje poznate osjete. Saznaj više o njima tijekom stručnog vodstva po našem muzeju!

Evo nekih poznatih i manje poznatih osjeta i osjetila:

Propriocepcija
Svrbež